Şuanda 30 konuk çevrimiçi
BugünBugün226
DünDün1374
Bu haftaBu hafta226
Bu ayBu ay33012
ToplamToplam10501436
A new two electron function PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Salı, 09 Temmuz 2024 19:45


Academia adlı siteye üyeyim. Bir arkadaşın isteği üzerine olmuştum. Akademisyenlerin yazdıkları ve İngilizcede paper denilen makalelerde referans veriliyormuşum. Üye oldum, baktım, son olarak 98 kişi referans vermiş. Bazıları yazdıklarım hakkında değerlendirme de yapmışlar ama onları görebilmek için daha gelişmiş bir üyelik gerekiyor. Bu da daha fazla para demektir. Gerek yok.

Bu sabah Academia’dan gelen soruyu okuyunca şaşırdım. A new two electron function; siz mi yazdınız diye soruyor.

Bu benim 1974’te ODTÜ Teorik Kimya’daki yüksek lisans tezimdir. Aradan geçmiş elli yıl…

Anlaşılan bütün akademik arşivleri araştırıyorlar. Türkçe metin yüklemedim, zamanım olmadı. İngilizcenin yanı sıra Almanca olarak da benden söz edenler olmuş.

Eskiden olsaydı bu siteyle biraz uğraşırdım ama video yayınından beri yapmıyorum. Bazı üniversitelerdeki derslerde öğretim üyeleri tarafından filanca videoya referans verildiğini duyuyorum.

Hele de diyalektik materyalizm ve doğa felsefesi konusunun İTÜ ve ODTÜ’de tartışılması hoşuma gitti doğrusu…

Bu konuya döneceğim ama istekler o kadar çok ve çeşitli ki…

Yine de şunu ayrıntılı olarak açıklayan bir program yapacağım: diyalektik materyalizmi abartmayın. Diyalektik materyalizm bilimde –mesela fizikte- sadece bulunmuş olanı ya da geçmişi irdeler. Geleceğe yönelik öngörüsü yoktur. Bugüne kadar hiçbir buluş diyalektik materyalizm kullanılarak yapılmamıştır.