Şuanda 128 konuk çevrimiçi
BugünBugün2969
DünDün2619
Bu haftaBu hafta7997
Bu ayBu ay37700
ToplamToplam10371170
İngiltere-Ruanda-Türkiye hattı mı kuruluyor? PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Pazartesi, 03 Haziran 2024 17:07


İNGİLTERE-RUANDA-TÜRKİYE HATTI MI KURULUYOR?

İngiltere’de hükümetin mülteci başvurusu yapanları Ruanda’ya göndermek ve mahkeme sonuçlanıncaya kadar orada tutmak planı birkaç kere iptal edildi ama sonunda yürürlüğe girdi. Ruanda’ya gönderilenlerin İngiltere’ye dönme şansı bulunmadığını belirtmek gerek… Amaç İngiltere’ye kaçak girenlerin cesaretini kırmaktır. Bir bölüm mülteci uçaklarla Ruanda’ya gönderildi. Bunların ikamet ve diğer masrafları için gerekli meblağ İngiltere tarafından ödenecektir. Bu insanlar İngiltere’de kalsalardı masraf daha fazla olurdu.

Geçtiğimiz hafta içinde Türkiye ile Raunda arasındaki turizm anlaşması yenilendi.

Hafta sonunda ise Ruanda’dan Türkiye’ye gelen uçaklar konusunda değişik haberler basına yansıdı. Bazısına göre beş, bazısına göre 62 uçak Ruanda’dan Türkiye’ye insan getirmişti. En az bin, en fazla on bin kişi…

Bunların Ruandalı turistler olduğuna inanmak için neden bulunmuyor. Ruanda küçük ve yoksul bir ülkedir ve çok sayıda Ruandalının turist olarak Türkiye’ye gitmesi inandırıcı değildir.

İngiltere’den Ruanda’ya yollanan mültecilerin buradan Türkiye’ye gelmeleri, Ruanda’nın ara durak olması ve İngiltere’nin bu insanları alması için Türkiye’ye ödeme yapmış olması yüksek ihtimaldir.

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde mülteciler için Türkiye’ye bir milyar Avro ödeyeceğini açıkladı. Bu para mültecilerin ülkede tutulması ve eğitimleri için harcanacaktır.

Benzer bir uygulamayı pekala İngiltere de yapabilir.

Türkiye’nin de dövize büyük ihtiyacı bulunuyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi kısa süre sonra mutlaka basına yansıyacaktır.

Avrupa Birliği para yardımını Lübnan ve Ürdün için de yapacak. Bu ülkelerde de Suriyeli mülteciler bulunuyor.

Her iki ülkeden de mülteciler deniz yoluyla Güney Kıbrıs’a geçiyorlar. Burası da AB ülkesidir ama daha ileriye gidemiyorlar.

Geçtiğimiz aylarda Almanya’da Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) mültecilerin iltica başvurularının sonucunu başka ülkelerde beklemesiyle ilgili maddeyi programına aldı.

Bu hafta sonunda Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Mülteci ve genel olarak göçmen karşıtı partilerin oy oranlarını yükseltmeleri bekleniyor. AB’nin asıl yönetici organı olan Avrupa Komisyonu da kısa süre önce mültecilerle ilgili yasaları yeniden sertleştirmişti.

AB ülkelerinin para karşılığında da olsa mültecilerin topraklarına yığılmasını kabul etmeleri beklenemez. Yunanistan adalarında ve Güney Kıbrıs’ta mülteciler bulunuyor ve buradan ayrılamıyorlar ya da kara Avrupa’sına ulaşamıyorlar.

Hem Avrupa’da hem de Türkiye’de harekete geçilmesi gerekiyor.

Avrupa ülkelerindeki göçmen örgütleri siyasi sığınma hakkının fiilen sona erdirilmesine karşı değişik örgütlerle –mesela SOS Rassismus- birlikte aydınlatma ve teşhir kampanyasına yönelmelidirler.

Mültecileri AB dışındaki ülkelerde toplama kampanyası yeni başlıyor. Kampanya geliştikten sonra harekete geçmek geç kalmaktır.

Türkiye’de ise ülkenin para karşılığında mülteci kampına döndürülmesine karşı çıkılmalıdır. Mülteci, iltica için nereye başvuruyorsa orada kalmalıdır. Ülkede mülteci sayısının artması mültecilere karşı düşmanlığı iyice artıracaktır.

Beklemeden hareket geçilmesi gerekiyor.

Türkiye’deki gelişmeler konusunda hassas olan ama yaşadığı ülkede mültecilere yönelik uygulamalarla fazla ilgilenmeyen göçmen örgütleri harekete geçmeli ve konuyla ilgili birleşik kampanyalar düzenlemelidir.

Almanya mülteciler tarafından özellikle tercih edilen bir ülkedir. En fazla mültecinin geldiği ülkeler ise Suriye, Arnavutluk ve Türkiye’dir.

Konuyla ilgili yeni bilgiler geldikçe güncelleme yapacağız.

Beklememek ve hemen kampanya hazırlıklarına yönelmek gerekir.

Bu uzun ve sürekli bir kampanya olmak zorundadır.