Şuanda 14 konuk çevrimiçi
BugünBugün339
DünDün1246
Bu haftaBu hafta9016
Bu ayBu ay20117
ToplamToplam10182171
Yeni bir yıla daha girerken PDF Yazdır e-Posta
Bayındır-Dayıoğlu tarafından yazıldı   
Çarşamba, 30 Aralık 2020 18:16


Her yeni yıl insanlar için yeni umutlar, yeni başarılar getirdiğinde anlam kazanır. Yoksa her geçen yıl kapılarını bize açarken aslında bizi ölüme biraz daha yaklaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Yeni yıl kutlamak anlamlı mıdır? Biz bir karar veremedik.

2019 Yılbaşını kutlarken 2020 yılına daha umutla girmiştik. Ancak bir Korona hastalığı çıktı ve tüm insanlığı büyük bir kaosa sürüklemeye yetti. Bu açıdan 2020 yaşanmamış bir yıldır aslında. İnsanlık için toplu bir kırım haline gelen bu hastalık, insanlığa zulüm olurken,  emperyalistler için ise büyük destek oldu aslında. Büyük bir ekonomik bunalım içine giren çok kutuplu emperyal sistem, İçine girdiği ekonomik ve siyasi krizi bu hastalık sayesinde gizleme şansını yakaladı. Milyonlarla yeni işsizliğe yol açan bu hastalık, orta sınıfları da derinden vurdu. Ama en çok yoksulları vurdu. Bu zalimler düzenine başkaldırılar ise kitlesel destek bulmakta hayli zorlandı. Başkaldırı eylemleri bir türlü süreklilik kazanamadı.

Bu hastalık “bitsin” diye alınan önlemler insan toplumsallığını yok ederek, en küçük ailelerin bile birbirleri ile ilişkisine son verdi . 65 yıllık ömrümüzde insanlığın bu kadar yalnız, bu kadar çaresiz, bu kadar yoksullaşmasına hiç tanık olmamıştık. Ama bu illet hastalık, insanı evinin içinde bile karantinaya aldırdı. Ebeveynlerin çocuklarının başını okşamasına bile şans tanımadı.

İnsanlık eğer toplumsallığını yitirirse, insan olmaktan çıkılır aslında. Bugün hemen herkes çeşitli önlemlerle evlerinde hapis hayatı yaşamaktadır. Bu yaşam biçimi bizim için 2020’yi yaşanmamış bir yıl yapmaya yeterlidir. Her ne kadar bu hastalık için, aşı ve benzeri önlemler bulunduğu söylense de hemen ardında birileri çıkıp hastalığın daha on yıllarca süreceğini anlatmaktadır. Hala insanlara hastalığı yenebiliriz diyemeyen zulüm iktidarları, sadece, “Maske, Mesafe, Temizlik” demektedirler. Mesafe zaman ilerledikçe insan toplumsallığını yok eder aslında. Maske insanların birbirlerini tanımalarının önünde engel olur. Temizlik ise daha çok temizlik malzemesi satışı, daha çok kardır emperyalistler için.

Bu hastalığın neden çıktığı üzerine çeşitli araştırmalar yapıldı ancak tatmin edici bir cevabı hala bulunamadı. Bu yüzden de tedavisi olanaklı hale gelmedi. Şimdi “umudumuz” aşılarda artık. Ancak bu hastalığın laboratuarlarda üretilmiş yapay bir virüs olduğunu söyleyenler de var. Eğer bu tez doğru çıkarsa, bir avuç kapitalistin  insanlığı ne hallere sürükleyebileceğini  tahmin bile edemeyiz.

İnsan yaşamını kolaylaştırma adına robotlar üretildiğini söyleyen egemenlerin tersine bugün görmekteyiz ki, robotlar  gelecekte milyarlarca işsiz anlamına geliyor. İnsan çalışamazsa nasıl yaşamını sürdürecek, devletler sosyal yardımlar yapacak mı? Bu belli değil. Kaldı ki, ekonomik krizlerden kurtulmak için var olan sosyal haklar bile budanmakta, sosyal yardımları azaltıcı kanunlar çıkarılmaktadır.

Bu yüzden geçtiğimiz yıl toplumsallıktan uzaklaşarak yaşadık, umut ediyoruz ki, 2021 bizi bu yalnızlıktan kurtarır. İnsanların cıvıl cıvıl yaşadığı, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin geliştiği bir yıl olur. Yine umut ediyoruz ki, dünya’da süren tüm savaşların son bulduğu, insanların, rengine, inancına, düşüncesine bakılmaksızın, insan olmaktan doğan haklarını kazandığı bir yıl olur. Yeni yılınız kutlu olsun, sevgi ve kardeşlik daim olsun.