Şuanda 7 konuk çevrimiçi
BugünBugün300
DünDün1246
Bu haftaBu hafta8977
Bu ayBu ay20078
ToplamToplam10182132
Türkiye'nin Afrika'daki askeri faaliyetleri PDF Yazdır e-Posta
Engin Erkiner tarafından yazıldı   
Perşembe, 22 Şubat 2024 21:28


 

 

2000 yılında yayınlanan Alt Emperyalizm ve Türkiye kitabında Türk silahlı kuvvetlerinin değişik Afrika ülkelerinin ordularını eğittiğini açıklamıştım (bu kitabı E Kitap olarak okuyabilirsiniz). Afrika ülkelerinde ordu büyük önem taşır. Orduyu eğitmek, onun üzerinden kolayca değişik ilişkiler kurabilmek demektir. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 185 ülkeye askeri malzeme satmasında askeri eğitim faaliyetiyle zeminin hazırlanmasının önemli rolü vardır.

TSK bugün Somali’yle yeni bir anlaşma yapıldığını açıkladı. TSK on yıldır Somali ordusunun kurulması ve teröre karşı –islamcı örgütler-  eğitimiyle ilgileniyor. Yeni anlaşmaya göre Türkiye’nin askeri desteği sadece karada değil denizde de hayata geçirilecektir. Bunun anlamı Türk savaş gemilerinin Somali açıklarında devriye gezmesi demektir. Burada deniz korsanlığı yaygındır ve uluslar arası taşımacılığın önemli bir bölümü Somali hattı üzerinden geçmektedir.

Katar’daki askeri üs için genişletilmesi kararı alınmıştı. Türkiye’nin bu ülkedeki üssü Suudi Arabistan yönetiminin darbe teşebbüsünü engellemişti.

Katar’dan bol miktarda kredi nasıl alınıyor sanıyorsunuz?

Küresel İç Savaş ve Türkiye kitabı 2019’da yayınlandı, Alt Emperyalizm ve Türkiye kitabının devamıdır ve yine E Kitap olarak bulunabilir. Bu kitapta değişik ülkelerde Türkiye’nin sermaye ihracının askeri eğitim faaliyetlerinin ardından geldiğini açıklamıştım. Afrika ülkelerindeki durum özellikle böyledir.

Türkiye gerilla savaşına karşı mücadelede dünyanın en tecrübeli ordularından birisine sahiptir ve tümünün adını bilmediğimiz çok sayıda ülkenin askeri eğitim faaliyeti istemesinin temeli vardır.

1990’lı yıllarda Türkiye başta Arnavutluk olmak üzere değişik Balkan ülkelerinin ordularını da eğitmişti.

Ve Türkiye’nin Balkan ülkelerinde önemli politik etkinliği bulunmaktadır.

Türkiye’nin askeri faaliyetlerini ülke içi, Suriye ve Ira’la sınırlı olarak görürseniz, büyük resmi göremezsiniz.

 

Son Güncelleme: Cuma, 23 Şubat 2024 19:32